MONAGHAN COMMUNITY GAMES COUNTY AWARDS CEREMONY

9 November 2012 No Comments by The Northern Standard

The following awards were presented at the ceremony:

Gold Medal Winners:
Hayley Clarke (Magheracloone) U10 Handwriting Bose Award
Lisa Rose McMahon (Donaghmoyne) U 14 Solo Singing Morgan Buses Award
U 13 Boys Handball (Monaghan Town) Daramatics
U14 Disco Dancing (Smithboro) Silvercrest Foods
U14 Group Music (Tydavnet) Moneycare
Matthew Comiskey (Clontibret) U8 swimming County Award
Claragh McGahon (Killanny) U10 swimming Leo Carolan Memorial Shield
Daisy Monaghan (Smithboro) u16 gymnastics Joe Flynn Memorial Shield
U13 Girls Futsal (Donaghmoyne) Electro Mech Construction

Silver Medal Winners:
U13 Girls Indoor Soccer (Tydavnet) County Award
U15 Boys Indoor Soccer (Donaghmoyne) Permark Pumps Award
U 10 Draughts (Donaghmoyne) O’Rourke Oils
U12 Chess Team (Monaghan Town) Rossmore Furniture
U13 Boys Table Tennis (Smithboro) Greenfield Foods
U13 Choir (Truagh) Town of Monaghan Co-Op
Lauren Francis (Killanny) U8 art R&S Printers
U16 Variety (Carrickmacross) Super Valu, Carrickmacross
U14 Girls Olympic Handball (Tydavnet) Westenra Arms Hotel
U14 Boys Olympic Handball (Donagh) Wilkie & Flanagan Solicitors
Fearne Monaghan (Smithboro) U10 gymnastics County Award
Maeve Monaghan (Smithboro) U12 gymnastics McPhillips BMW Mini Services
U15 Girls Rounders (Bawn/Latton) Hillgrove Hotel

Bronze Medal Winners:
U16 Boys Pitch & Putt (Castleblayney) Glencarn Hotel
U16 Boys Table Tennis (Donagh) County Award
U15 Girls Indoor Soccer (Monaghan Town) AIB
U15 Boys Handball (Truagh) County Award
Connor Comiskey (Clontibret) U10 swimming McElvaney Motors
Hollie Forde (Kilmore/Drumsnatt) U8 gymnastics Full Circle Ireland
Courtney McGorman (Killevan) U14 gymnastics Feldhues
U12 Skittles (Tyholland) O’Hanrahan Travel
U11 Basketball (Monaghan Town) Philip Brady Memorial Shield
U11 Rugby (Tullycorbett) County Award

Fourth Place Medal Winners:
Amy Monahan (Tydavnet) U 12 art County Award
Ronan Merrick (Castleblayney) U16 art McElroy Trophies
Aoife Kearney (Inniskeen) U10 swimming Marron Garages
Shauna McGahon (Killanny) U14 swimming Doran Motors
Oisín McCartan (Truagh) U14 gymnastics County Award

Special Awards:
Youth Volunteer Award Lisa Marie McCooey
Adult Volunteer Award Rose Morgan
PRO Award Vanessa Morris (Bawn/Latton)
Credit Union Award—Most Improved Area Tullycorbett
Tomco Foods Award—Runner-Up(Involvement) Donagh
Anna Jackson Award—Overall Involvement Tydavnet

Well done to all the winners you have done your Area, County and Province proud with your great achievements on the National stage.
Best of luck to to all who will be representing Monaghan Community GamesinBalinasloe on the 24th November.

no images were found

Comments are closed.